header banner
Default

Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kendine yeni bir notebook almak isteyenler; bu yazımız sizler için… Yeni bir dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilecekler için detaylı bir rehber hazırlamak istedik.

Dizüstü bilgisayar, notebook veya laptop… İsmi her ne olursa olsun aynı mantığa sahip dizüstü bilgisayarlar, özellikle tek bir yerde sabit kalmayıp mobil olan insanlar için hayati bir öneme sahip. Eskiden büyük bir dezavantaj olan performans sorununun da günümüzde önemli ölçüde aşılması, dizüstü bilgisayarların popülerliğini artırıyor. 

Günümüzde teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki satın aldığımız bir bilgisayarın donanım özellikleri sadece 1 sene içerisinde eskiyebiliyor. Böyle bir durumda da elbette normal olarak yeni bilgisayar almaya çekinir olduk. Bir de ülkemizdeki fiyatlar var ki hangi arkadaşıma bilgisayar önersem konu "hayırlısı artık yaa" şeklinde bağlanıyor. Giriş seviyesi dizüstü bilgisayarların bile 10.000 TL'den başladığı günümüzde yeni bir laptop tercih ederken nelere dikkat edilmeli? Bugün bu makaleyi bitirdiğinizde dizüstü bilgisayarlar hakkında aklınızda hiçbir soru işareti kalmaması için uğraşacağız. Herkese keyifli okumalar.

Notebook alırken nelere dikkat edilmeli?

VIDEO: Laptop Alırken Dikkat Et! Laptop Satın Alma Rehberi 2023
Mehmet Üzüm

Notebook

Yeni bir notebook alırken dikkat edilecek pek çok konu var. Öncelikle alacağınız bilgisayar, kullanım alanına göre farklı özelliklerle gelecektir. Örneğin bir iş bilgisayarının bataryasının uzun süre gitmesini beklersiniz. Eğer hedefiniz bir oyun bilgisayarı almaksa batarya performansı yerine ekran kartı gibi donanım birimlerine odaklanmak gerekir. Kısacası kendi ihtiyacınıza göre alacağınız laptop özellikleri de değişiklik gösterecektir. Öncelikle yeni bir laptop alırken dikkat etmeniz gereken donanım birimlerine yakından bakalım.

İşlemci (CPU) seçimi: Ne kadar güç gerekiyor?

VIDEO: Laptop Alırken Bunlara Dikkat Et!
Maske

İşlemci

Yeni bir dizüstü bilgisayar alırken dikkat edeceğimiz en önemli şeylerden biri işlemcidir. İster Intel, isterse de AMD olsun; yeni bir bilgisayar alırken mümkünse güncel işlemcilere yönelmeniz hayati bir öneme sahip. Bir işlemci Intel Core i7 diye iyi olmak zorunda değildir. Evet o işlemci 2015 için iyi olabilir, ancak günümüzdeki teknolojik gelişmelerin hızını düşündüğünüzde 2023'de çıkan Intel Core i3, o eskinin amiral gemisinden çok daha iyi ve stabil performans sağlayabilir. Bu yüzden işlemci seçerken hangi yılda çıktığına bakmak daha doğru olacaktır.

Bu sebeple seçeceğiniz işlemcinin hangi nesil olduğu oldukça önemli. Bunun sonrasında ise alacağınız işlemcinin gücüne odaklanabilirsiniz. Eğer detaylı hesaplamaların yapıldığı bir iş veya strateji tabanlı oyunlar oynamak için bir oyun bilgisayarı alacaksanız işlemcinin güçlü olmasına dikkat edebilirsiniz. Bunlar dışındaki işlemlerde de çok düşük olmayan, orta seviye performans gösteren işlemciler ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Ekran kartı (GPU): Grafik performansı için kritik

VIDEO: Laptop Alırken Sakın Bu Hataları Yapmayın!
Ahmet Emre

GPU

Dizüstü bilgisayarları, özellikle son birkaç yıl içerisinde büyük atılımlar yaptılar. Isınma ve alan sorunu nedeniyle yüksek performans gerektiren donanımlara sahip olamayan dizüstü bilgisayarlar, son yıllarda bu sorunları aşarak oyun alanında iddialı bir konuma geldi. Eğer internette gezeyim, arada ofis programları kullanayım diyorsanız ekran kartına binlerce TL vermeye gerek yok. Uygun fiyatlı bir GPU da işinizi görecektir, ancak "ben Photoshop, AutoCad gibi programlar kullanıyorum" ya da "bilgisayarımda oyun oynamak istiyorum" diyorsanız etkili bir soğutma sisteminin kullanıldığı yüksek performans GPU'ların takıldığı dizüstü bilgisayarlara yönelmeniz gerekiyor. 

RAM ve depolama: Hız ve kapasitenin önemi

VIDEO: Paranız Boşa Gitmesin-Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli [2023]
TAM DESTEK TEKNOLOJİ

RAM

Telefonlarımızın RAM'leri bile 12 - 16 GB'lara dayandığı bu günlerde dizüstü bilgisayarlarımızın RAM kapasitelerine de kesinlikle göz atalım. Bir RAM'in yaptığı işi basit bir şekilde açıklayacak olursak bilgisayarınızda o an yaptığınız her şeyi geçici hafızaya doldurmaya yarayan bir donanımdır. Örnekle açıklarsak da Google Chrome'da açtığınız sekme sayısı ve bunların sorun çıkarmaması olarak da gösterilebilir. İyi bir RAM kapasitesine sahip bilgisayar, hem oyun hem internet kullanımı, açıkçası her alan için hayati öneme sahip. Dizüstü bilgisayar alırken kullanım alanınıza göre minimum 8 GB RAM olmasına dikkat etmenizi öneriyorum. 

İş depolamaya geldiğinde ise hıza ek olarak kapasite de önem kazanıyor. Ancak kapasite yüksek olsun diye hızdan ödün vermek, özellikle günlük kullanımlarınızda canınızı sıkabilir. Depolama alanında pek çok dizüstü bilgisayar m.2 SSD desteğine geçmeye başladı. HDD ve normal SSD disklerden çok daha hızlı olan m.2 SSD'ler, artık bilgisayarlarda standart olarak görmek istediğimiz bir teknoloji. Bu sebeple alacağınız dizüstü bilgisayarda da M.2 SSD'nin bulunması veya en azından slot girişinin bulunmasını tercih etmenizi öneriyoruz. Slot girişi varsa ilerleyen dönemde sadece uyumlu bir M.2 SSD alarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Ekran boyutu ve çözünürlük: Görsel deneyim

VIDEO: Hangi Laptop Türü Size Göre? - Laptop Satın Alma Rehberi
Ahmet Emre

Dizüstü bilgisayar ekran

Bir dizüstü bilgisayar almadan önce bakmanız gereken donanımların başında ekran geliyor. Ekranın boyutu, çözünürlük değerleri, sunduğu teknolojiler büyük önem taşıyor. Örneğin genelde ucuz bilgisayarda kullanılan 1366 x 768 piksel ekran formatı, dizüstü bilgisayardan memnun kalmamanıza neden olabilir. Bu sebeple alacağınız bilgisayarın en kötü ihtimalle 1920 x 1080 piksel olan Full HD formatına sahip olmasını öneriyorum. Ayrıca bilgisayarda ekran yenileme hızı ve IPS ekran paneli gibi önemli detaylara da dikkat etmelisiniz. IPS, ekrana hangi açıdan bakarsak bakalım aynı şekilde görmemizi sağlayan bir teknoloji. Ayrıca görüntülerin çok daha net bir şekilde görünmesini de sağlıyor. 

Hangi laptop hangi ihtiyaçlar için uygun?

VIDEO: Bilgisayarınıza En Uygun SSD’yi Nasıl Seçersiniz? SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
TechWorm

laptop

İş, oyun, eğitim gibi pek çok farklı alanda notebook ihtiyacınız olabilir. Bir iş bilgisayarına baktığımızda hızlı ve yüksek kapasiteli bir SSD depolama alanı, en az 10 saat gidecek bir batarya gibi donanımlar önemliyken oyun bilgisayarında güçlü bir işlemci ve ekran kartı, aynı şekilde hızlı ve yüksek kapasiteli RAM ve M.2 SSD, başarılı bir soğutma sistemi, kaliteli bir ekranı gibi parametreler devreye giriyor. Hemen aşağıdan sizlere alanına göre göz atabileceğiniz birkaç notebook önerisinde bulunacağız.

İş için en iyi notebook önerileri

VIDEO: Gaming Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta
Hardware Plus
Model Asus Vivobook 15 Dell Latitude 3520
Ekran 15.6 inç Full HD 15.6 inç Full HD
İşlemci AMD Ryzen 5 4600H Intel Core i5 - 1145G7
Ekran kartı AMD Radeon Graphics Intel Iris Xe Graphics
RAM 8 GB 8 GB
Depolama alanı 256 GB (M.2 SSD) 512 GB (M.2 SSD)
İşletim sistemi Yok Windows 11 Pro
Fiyat 11.299 TL 26.047 TL

Eğitim için en iyi notebook önerileri

VIDEO: Yeni Bir Bilgisayar Alırken En Çok Dikkat Ettiğim Şeylerden Biri
Machineiva
Model HP Victus 15 Asus Vivobook Pro 15
Ekran 15.6 inç - Full HD - 144 Hz 15.6 İnç - Full HD - 144 Hz
İşlemci Intel Core i5 - 13500H AMD Ryzen 5 5600H
Ekran kartı NVIDIA RTX 3050 NVIDIA RTX 3050
RAM 8 GB 16 GB
Depolama alanı 512 GB (M.2 SSD) 512 GB (M.2 SSD)
İşletim sistemi Yok Yok
Fiyat 20.658 TL 20.749 TL

Oyun için en iyi notebook önerileri

VIDEO: 2. El Macbook Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Air M1 M2 ve MacOs İşletim Sistemi Olan Tüm Laptop model
Semih Eteş
Model Gigabyte G5 MSI Raider
Ekran 15.6 inç - FHD - 144 Hz 16 inç - QHD - 240 Hz
İşlemci Intel Core i5 - 12500H Intel Core i9 - 13950HX
Ekran kartı NVIDIA RTX 4050 NVIDIA RTX 4070
RAM 8 GB 32 GB
Depolama alanı 512 GB (M.2 SSD) 2 TB (M.2 SSD)
İşletim sistemi Yok Windows 10 Home
Fiyat 25.999 TL 77.069 TL

Bütçenizi en iyi şekilde nasıl kullanabilirsiniz?

VIDEO: Laptoplar İçin RAM Satın Alma ve Yükseltme Rehberi(RAM Uyumluluğu ve Teknik Özellikleri Öğrenme)
Techno Adam

Oyuncu bilgisayarı

Yeni bir notebook alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ihtiyacınız ve bütçenizi düşünerek bir bilgisayar almak olmalı. Sizlere önerdiğimiz ürünlerde hem uygun fiyatlı hem de biraz daha performans odaklı ürünleri listeledik. M.2 SSD gibi artık yeni standart olan donanım birimlerine önem vererek bütçenize en uygun bilgisayarı seçebilirsiniz. Eğer kendiniz notebook modellerine bakmak isterseniz İncehesap'ın notebook modelleri listesine bir göz atabilirsiniz. 

#isbirligi

Sources


Article information

Author: Raymond Morrison

Last Updated: 1704450242

Views: 1330

Rating: 4.2 / 5 (82 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Raymond Morrison

Birthday: 1979-02-25

Address: USNV Spencer, FPO AE 31406

Phone: +4356337063844319

Job: Orthodontist

Hobby: Tennis, Fencing, Drone Flying, Stargazing, Robotics, Swimming, Kite Flying

Introduction: My name is Raymond Morrison, I am a rare, Precious, unswerving, forthright, dedicated, spirited, striking person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.